20260319 begränsning
Dagens reflektion ”5 i mynt”
Mynt korten, jord elementet, handlar inte bara om pengar. Här finns det energin av trygghet, det praktiska och din kropp. Även utbildning, att förkovra dig i olika ämnen.
Min reflektion handlar idag om den fysiska kroppen. När stabilitet och trygghet plötsligt omkullkastas. När det sker något kroppsligt som leder till en begränsning.
Det är först när något ”går på tok” som man förstår hur viktigt det är att ta hand om det viktigaste som finns, sig själv.
Idag är budskapet att vårda din fysiska kropp, se till att ”alla” delar fungerar. Att tänka till i hur du tar hand om dig på bästa sätt och att känna glädje och tacksamhet över att du kan röra dig obehindrat. Ibland tas sådana saker för självklara.
Detta handlar om ekonomi till sist ändå. För att kunna agera/arbeta behövs en stark och frisk kropp 😉.
Detta blev min reflektion över detta kort just idag.
Yianghäxan
