20260818 är du tacksam över livet?
Mina tankar över detta kort idag
Detta kort fick mig att tänka på en sång. ”Jag vill tacka livet” med Arja Saijonmaa.
Är du i tacksamhet över livet? Det är lätt att säga JA när allt går bra. Men hur agerar du i motgång?
Ofta är det ”gamla” programmeringar som kommer fram i olika situationer. Det är också dessa som får dig att agera och reagera.
Om det är negativa känslor är det viktigt att agera, reagera utifrån de känslor du möter i stunden. Annars lagras de i din kropp. Är det positiva känslor och händelser är det som balsam för själen.
Så för att ha ett balanserat liv behöver vi alla vara i tacksamhet och då till allt som sker. Visst det låter konstigt att vara tacksam för det som är negativt. Men har du tänkt på att det är just då i det som du inte gillar, finner du en lärdom. Så istället för att ”knorra” och bli arg försök att finna varför det är som det är.
Det är i skörheten du finner styrkan.
Var tacksam över livet du valt. Var tacksam över att du är du. Det finns en mening med allt även om det i svåra stunder är svårt att se det.
