Rose-Marie

Latest Followers:

Agneta Holm Anette The Norse Seer Ylva Trollstierna Agneta Karlsson Karins andliga livsrum Rose-Marie Annika Kucharski Ylva

20261101 värdesätter du dig själv?

user image 2026-11-01
Av: Rose-Marie
Postat i:
20261101 värdesätter du dig själv?

Firar du livet?

Det viktigaste du har är dig själv. Då är det också viktigt att du ”unnar” dig det du vill ha. När du gör det kan du fira. Fira med vänner eller någon du har kär. För det är i dessa stunder du finner meningen med livet.

Det är så viktigt att inse sin egen potential oavsett i vilket sammanhang. För alla har vi olika förmågor och erfarenheter. I dessa stunder är det känslorna inom dig som talar om ditt ”värde”. Vad känner du?

Respekterar du vad du själv tycker eller följer du ”strömmen” för att bli omtyckt och respekterad?

Börja idag med att känna in hur det känns inom dig. Är du i dina egna känslor eller är det någon annans som påverkar dig? 

När du blir medveten om vad DU känner kan du följa din egen väg. Du står upp för den du är, du respekterar dig själv och du blir stark i både kropp själ och ande. Då kommer harmonin att växa sig stark.

Då har du tillgång till dina djupa funderingar om livet och dess mening för dig. Du tillåter din impulsiva sida att leda dig till att agera i det som skänker dig glädje. 

Underbart! Nu kan du fira! Fira att du är en person som värdesätter dig själv och då blir gemenskap med andra ett möte i glädje och harmoni.

Men först! Se till att du själv mår gott!

Tags

Ogilla 0