Tankar om Prästinnan
När jag gick tarotkursen så fick man till att börja med gå igenom alla korten i stora arkanan i tre steg:
Föreställa mig att jag mötte personen på kortet
Föreställa mig att personen talade till mig, vad sa den
Föreställa mig att jag var den personen
Nedan ser ni lite av vad jag skrev om varje kort.
- Jag känner mig väldigt lugn när jag ser henne!! De båda pelarna ser ut att vara i ett kloster eller tempel eller liknande.
- Nu står jag framför henne och det första hon säger: LITA på din intuition, du kan mer än du tror, var inte rädd för att visa det! Du kan inte läsa dig till allt utan du måste känna efter… vad vill du - vad känner du.
- Jag är översteprästinnan, till mig kan du alltid komma med dina frågor och jag kommer att lyssna, och råda dig, men inte tala om exakt hur du ska lösa dina problem, du måste själv "tänka till". Ta dig tid till detta - det går inte att hasta fram ett beslut. Lita på intuitionen!!