Ylva

Latest Followers:

Marie Svensk Agneta Holm Elise Anette The Norse Seer Böcker online Agneta Karlsson Eva Karins andliga livsrum Rose-Marie Annika Kucharski Ylva

Recently Rated:

Då, nu och framtid

user image 2026-05-07
Av: Ylva
Postat i: Ylvas

Hur har du det med dina stjärnor, utläggningar med Tarotkorten (eller runor/kristaller)?
Ovan ett exempel på filmen för Tidspegeln, tre kort, ett för dåtid, ett för nutid och ett för framtid. Även hur du kan använda den vid ett val som jag gjorde. Jag var helt inne i inspelningarn till grunden i Tarotmästare men så kom tanken på detta med olika utläggningar eftersom jag behövde länka till en stjärna.

Jag la tre kort för om jag fortsatt med Tarotmästare och gjorde klart den först:
8 i Stavar + Dåren + Paret
Bra kort, kommunikation, underhållande och balans.
Tre kort för om jag prioriterade Tarot olika Stjärnor:
4 i Mynt + Ess i Svärd + Stjärnan.
Vilket visade sig vara ett bättre alternativ, skapande av en ny grund och så kortet Stjärnan på det= wow.

Jag bytte inriktning, nu spelar jag in filmer och lägger upp alla varianter av stjärnor som jag har, en del av dem har jag skapat själv, en del har jag ändrat i, men bara för att min version är mer logisk.

Själv lägger jag Keltiska Korset för varje dag, då har jag koll på mig själv, min omgivning, möjlighet, resultat av dagen samt 03-09, 09-15, 15-21 och 21- 03. Hela dagen från 10 kort. Det är som väderprognos för dagen, "skiner solen" eller "regnar det" typ, mina egna kort för idag är perfekta enligt mig, fantastisk dag fast om jag tittar ut genom fönstret så öser regnet ner. Med mina fina kort har jag varit ute och plaskat i regnet.

För vi har alltid ett val av hur vi hanterar en situation, jag kunde vara deppig för att det regnar men jag ser möjligheten att det är roligare att vara inne och spela in filmer och där i mellan dansa runt i vattenpölarna. Medan jag hade kunnat att sucka, deppa ihop och inte få något gjort bara för att det regnar.

Idag är sista dagen att boka "Tarotmästare" för 6900:- i morgon är priset 7400:- men å andra sidan kan du alltid delbetala med Klarna, perfekt för mig om ditt val är att vänta tills priset för Tarotmästare är 19000:-
Vi har alltid val, om du är intresserad av Tarot, varför inte lägga tre kort för om du inte väljer att boka in dig eller tre kort om du bokar in dig. För i ett val är det alltid personligt vad vi gör för val. 

Om du är med i Tarotmästare kan du alltid boka tid med mig för att få hjälp att tolka din stjärna såvida du först gjort en tolkning så vi kan gå igenom den, alltså valet är inte tolkningar livet ut från några kort du valt utan ansvaret ligger på dig att lägga stjärnorna.

En annan underhållande stjärna inne på kursen är "Allt eftersom stjärnan" som jag idag har tipsat de som har kursen att lägga, perfekt för att lära sig att läsa korten ihop.
Dessutom ingår boken "Tarot, korten på bordet" i den kursdelen, vilket jag hoppas att du gör nu -lägger korten på bordet!

Tags

Ogilla 0